پلكاني به بهشت در هاوايي

مجمع‌الجزاير هاوايي در اقيانوس آرام آمريكا واقع شده است. پلكاني به بهشت نام مسيري است در هاوايي كه به بالاي يك كوه ختم مي شود و اين نام به دليل مسير فوق العاده ديدني و زيباي آن بر روي آن گذاشته شده است. يكي از بهترين مناطق گردشگري با طبيعت بكر و دست نخورده اوآهو در هاوايي، مسيري خطرناك و زيبا معروف به پلكان بهشت در هاوايي واقع شده كه به عنوان يكي از وحشتناك ترين و ترسناك ترين گذرگاه هاي دنيا به شمار مي رود.

سفر به هاوايي و ساعت‌ها پياده روي در هواي مه‌گرفته ميان درختان و بوته‌ها تا رسيدن به بلنداي كوه ”كونولا”، جايي كه نوري از آسمان به زمين تابيده و شما را تا بهشت بالا مي‌برد. ”پله‌هاي هايكو” در واقع راه پله‌اي رو به بهشت است كه جان خيلي‌ها را گرفته و يا براي بسياري عكس‌هاي يادگاري زيبا ساخته است.

اين پله‌ها به بهشت راه دارند؛ هرچند كه پله‌ها رو به بهشت هستند اما فرشتگان آن‌ها را نساخته‌اند! چهار هزار پله را كه طي كنيد، به منظره‌اي مي‌رسيد كه تا به حال مانند آن را نديده‌ايد. اين جمله را كساني مي‌گويند كه جان خود را به خطر انداخته و پا روي پله‌هاي آهني فرسوده و شكسته گذاشته‌اند تا در پيچ و تاپ تپه‌ها و تن سبز كوه‌ها به بهشت برسند. عبور از پله‌هاي هايكو در ميان جزيره هاوايي، مناظري باور نكردني را در مقابل چشم بيننده قرار مي‌دهد كه تنها با سخت‌كوشي، دست يافتني است. اين پله ها بسيار خطرناك هستند مخصوصا زماني كه خيس هستند.اين پلكان در سال 1942 و براي اهداف نظامي و ارسال سيگنال به كشتي ها در جنگ جهاني دوم ساخته شده است. اين پلكان در ابتدا با استفاده از چوب ساخته شده بود ولي در سال 1950 براي استحكام بيشتر با آهن و فلزات ديگر بازسازي شده است. در طوفان اخير نيز خسارات فراواني به پله ها وارد شده.

بعدها پلكان با استفاده از آهن گالوانيزه مجددا بازسازي و گسترش يافت. اما با پيشرفت تكنولوژي ديگر نيازي به اين ساختمان و آنتن‌ها نبود، بنابراين در ميان جنگل رها شدند. تغييرات آب و هوايي به آن‌ها آسيب زدند و شاخ و برگ درختان مدفون‌شان كرد. هر چند كه در سال ۲۰۰۳ پله‌ها باز هم ترميم شدند، اما بدليل حوادثي كه رخ مي‌داد، دولت مسير ابتدايي براي دسترسي را بست. اين روزها اما گردشگران هنوز هم براي تماشاي منظره و چشم‌اندازهاي زيباي هاوايي، به طور غيرقانوني از اين پله‌ها بالا مي‌روند. در نهايت شايد خستگي بالا رفتن از چهار هزار پله و خطر سقوط از لبه كوهستان وجود داشته باشد اما در انتهاي مسير، منظره‌اي بهشتي، با آسماني كه آغوش خود را برايتان باز كرده در انتظار شماست

پلكاني به بهشت مانند گوشه‌اي از بهشت بوده كه از آسمان فروافتاده و اين پله‌ها روي شيب خطرناك كوهستان، منظره‌اي زيبا و دست نيافتني را فراهم كرده‌ تا ببيني و باور كني. ”پله‌هاي هايكو” منطقه‌اي توريستي نيست، يعني به هيچ وجه امن نيست و جان بسياري را گرفته است يا دچار حمله قلبي شده‌اند و يا اينكه پاي آن‌ها لغزيده چرا كه پله‌ها سست شده بودند. به همين خاطر بازديد از آن ممنوع است و ورودي مشخصي ندارد، اما از ابتداي دره هايكو و در ميان كوچه پس كوچه‌هاي محله‌اي مسكوني آغاز مي‌شود تا ميان ابرها.

منبع: سايت راهنماسفرicon تعداد بازدید : 58
iconبرچسب‌ها : پلكاني به بهشت در هاوايي , راهنماي گردشگري آمريكا ,
  • نوشته : rahnama-safar
  • پنجشنبه 23 دی 1395